Aktuálně chované druhy

V současné době se zaměřujeme převážně na chov vodních želv, chameleonů a gekonů, ale naleznete zde i několik druhů bezobratlých a různé další živočichy. V našem chovu se nyní nachází tyto druhy zvířat:

 

Vodní želvy

Kajmanka dravá (Chelydra serpentina)

Jedná se o velké a poměrně agresivní vodní želvy pocházející ze severní Ameriky. Kromě nároku na prostor, nejsou nijak zvlášť náročné. Přijímají téměř jakoukoliv živočišnou potravu a velice rychle rostou. Momentálně chováme tříletý pár. Samec pochází pravděpodobně s faremního odchovu v USA, samice je z odchovu stanice mladých přírodovědců v Praze na Smíchově.

Klapavka obecná (Sternotherus odoratus)

Klapavka obecná patří k nejmenším druhům želv. Dospělí jedinci dosahují délky kolem 12cm. Malá velikost a relativní nenáročnost na stravu a vybavení terária z těchto želv činí velice vhodné chovance bytových terárií. V současné době máme chovnou skupinu skládající se ze dvou samců a čtyř samic. V roce 2013 se vylíhlo již 6 mláďat.

Klapavka kýlnatá (Sternotherus carinatus)

Tato klapavka je o něco málo náročnější na teplo než předchozí druh. Ostatní nároky má téměř stejné. Pochází ze severní ameriky kde obývá malé vodní nádrže. Momentálně chováme pouze dvě samice a dvě mláďata a rádi bychom dali časem dohromady chovnou skupinu.

Klapavka štírovitá (Kinosternon scorpioides)

Klapavka štírovitá je z námi chovaných klapavek nejnáročnější na teplo. Nádrže vytápíme na 28 °C. Jako potravu želvi přijímají hlavně ryby a hmyz, ale nepohrdnou ani sušenými korýši a granulovanými krmivy pro vodní želvy. Chováme skupinu 2,4 a už se nám je povedlo i několikrát rozmnožit.

Klapavka běloústá (Kinosternon leucostomum)

Výměnou od známého želvaře jsme získali dvě mladé samice klapavky běloústé (Kinosternon leucostomum) a dvě mláďata. Doufáme, že se nám brzy podaří sehnat i vhodného samce.

Želva nádherná (Trachemys scripta elegans)

Tato v minulosti hojně dovážená a prodávaná želva se do domácích terárií příliš nehodí. Vzhledem ke své velikosti a pohybové aktivitě je to zvíře hodící se do velkých nádrží. Ideální je polodivoký chov v dobře zabezpečeném zahradním rybníčku.  Tyto želvy se nám již povedlo rozmnožit, ale s dalšími odchovy už nepočítáme.

Želva kohnova (Graptemys cohni)

Želvy rodu Graptemys nahradilii po zákazu dovozu želvy nádherné, ale přesto pro ně platí v podstatě to samé. Pro svojí velikost a výbornou schopnost plavat se hodí do velkých akvaterárií a zahradních rybníčků.

Želva čínská (Ocadia sinensis)

Jedná se o středně velkou převážně býložravou želvu. Je vhodná opět hlavně do velkých vytápěných a dobře filtrovaných nádrží. Svými exkrementy a zbytky rostlinné potravy poměrně hodně zatěžuje vodní nádrž. Proto se bez výkonného externího filtru prakticky neobejdeme. Tyto želvy jsou náročnější na teplo než druhy pocházející ze severní ameriky a chov v zahradním jezírku je možný pouze v nejteplejších měsících v roce.

 V našem chovu máme chvnou skupinu 2 samců a tří samic a již se nám je povedlo opakovaně rozmnožit.

 

 

Suchozemské želvy

Želva zelenavá (Testudo hermanni boetgeri)

Tyto želvy patří k nejčastěji chovným druhům suchozemských želv. Nejvohnější je chov ve venkovním výběhu. Přes zimu želvám dopřáváme zimní spánek nejlépe ve sklepě nebo v lednici při teplotě 5 - 12 °C.

 

Želva pralesní (Chelonoidis denticulata)

Želva pralesní pochází z pralesů jižní Ameriky. Dosahovanou velikostí až 80 cm se řadí k velkým druhům suchozemských želv. Vyžadují celoročně teplé a vlhké terárium s možností koupání. V nejteplejších měsících je možný chov ve venkovním výběhu.

 

Želva vroubená (Testudo marginata)

Od kamaráda chovatele jsme získali výměnou mláďata z jeho chovu.

 

 

Chemeloni

Chemeleon jemenský (Chamaeleo calyptratus)

Jedná se o nejběžněji chovaný druh chameleona. Poměrně snadno chovatelný a často odchovávaný. V našem chovu se nachází dvě chovné skupiny jednak přírodně zbarvení chameloni.  Přírodně zbarvené chameleony odchováváme již několik let.  A v roce 2013 jsme pořídily samce a tři samice formy Piebald nebo také translucent.

 Klasicky zbarvený samec Chamaeleo calyptratus

 

  Mladý samec chameleona jemenského (Chamaeleon calyptratus) forma označovaná jako Translucend nebo Piebald

 

Chameleon pardálí (Furcifer pardalis)

Velice zajímavý druh pocházející z Madagaskaru, nemá žádné poddruhy, zato má celou řadu barevných forem dle lokality výskytu.V našem chovu v současné době vystřídala zvířata z lokality Ambanja mladý pár z lokality Ambilobe

 

 

Gekoni

V roce 2012 jsme začali s chovem gekonů. Zatím máme v chovu pouze jedny z nejběžnějších a nejméně náročných druhů:

Gekon  (Hemydactillus sp.)

Tito gekoni se po úniku z terária zabydlely za terarijními stojany, kde se jim daří velmi dobře a i se zde rozmnožují.

Gekon panenský (Lepidodactylus lugubris)

 

 

Gekončík noční (Eublepharis macularius)

Gekon obrovský Gekko gecko

V květnu 2013 jsme pořídili jednoho samce a dvě mladé samice těchto krásných velkých gekonů.  V současné době chováme 2 samce a tři samičky a již se nám je povedlo i rozmnožit.

 

Gekon páskovaný (Gekko vitatus)

V únoru 2014 jsme si pořídili mladý párek těchto krásných a nenáročných gekonů.

Pagekon řasnatý (Rhacodactylus ciliatus)

Získali jsme do chovu jenoho téměř dospělého samečka a od dalšího chovatele jedno mládě.

Pagekon ušatý (Rhacodactylus auriculatus)

Pagekon (Rhacodyctylus sarasinorum)

Gekon madagaskarský (Pareodura pictus)

 

 

 

Agamy

 

Agama vousatá (Pogona viticeps)

Tato agama patří k nejčastěji chovaným druhům ještěrů v zájmových chovech. V současné době máme v našem chovu celkem 4 mladé samičky a 2 samce. Všechna zvířata jsou odchov z roku 2012. V dubnu 2013 se nám podařil první odchov 13 mláďat.

 

 

Leguáni

Anolis rytířský (Anolis equestris)

Anolis karolínský (Anolis carolinensis)

Hadi

Krajta královská (Python regius)

Krajta královská patří k nejčastěji chovaným druhům hadů. Momentálně máme v našem chovu tři tříletá zvířata. U jednoho jsme si jistí, že se jedná o samce u dalších dvou zvířat jde pravděpodobně o samici.

Portrét mladého samce Krajty královské (Python regius)

 

Hroznýš královský (Boa constrictor imperator)

V říjnu 2014 jsme si pořídili dva mladé páry lokalitních hroznýšů z populace pocházející ze Salvadoru.


Mladý hroznýš královský v karanténní nádrži.

 

 

Savci

Morče domácí  (Cavia aperea porcellus)

Po několika letech jsme si opět pořídili tyto nenáročné hlodavce.

Krysa potkan (Ratus norvegikus)

Potkani jsou velice vhodní jako domácí mazlíčci. Krásně se dají ochočit a jsou výbornými společníky. V teraristice jsou, ale také často využíváni jako krmní hlodavci pro různé druhy hadů a velkých ještěrů.


Ježek bělobřichý (Atelerix albiventrix)

Bodlinatka sinajská (Acomys dimidiatus)

 

 

 

Myš domácí (Mus musculus)

 

Obojživelníci

Drápatečka malá (Hymenochyrus curtipes)

Drápatka vodní (Xenopus laevis)

 

Bezobratlí

Oblovky rezavé (Achatina fulica)

Zaltohlávky Pachnoda marginata peregrina

Tento druh zlatohlávka je jeden z nejméně náročných druhů zlatohlávků, které se vyskytují v chovech českých teraristů. Proto je veice vhodý pro každého začínajícího chovatele se zájmem o brouky. V našem chovu máme zatím 4 páry těchto brouků.

Chov hmyzu pro krmné účely

V současné době chováme na spestření dva druhy šváby a sice:

Šváby argentinské (Blaptica dubia)

 

Šváby (Scherfordela tartara)

 

Dále se střídavým úspěchem chováme Potemníka amerického Zophobas morio